Pomysł na własny biznes na wsi — firma sprzątająca i inne propozycje

Pomysł na własny biznes na wsi

Pomysł na własny biznes na wsi — firma sprzątająca i inne propozycje

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu? Cały czas jednak nie do końca wiesz, jaką branżę wybrać? Twoje wątpliwości budzi także lokalizacja, ponieważ mieszkasz na wsi? Żaden problem! Postanowiliśmy sprawdzić, jaki pomysł na własny biznes na wsi ma szanse na powodzenie! Od teraz nie musisz się zastanawiać, czy wieś na pewno będzie dobrym miejscem na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności!

Firma sprzątająca

Popyt na firmy sprzątające rośnie, zarówno na wsi, jak i w małych miastach. Dobrym pomysłem na niewielki biznes może się ukazać firma sprzątająca, która oferuje usługi takie, jak sprzątanie, mycie okien, ale również większe usługi jak generalne porządki. W przypadku takich firm dobrym rozwiązaniem mogą się okazać również specjalne pakiety. W ich ramach możesz zaoferować usługi takie jak czyszczenie tapicerek, mycie okien, odkurzanie, pranie i prasowanie. Ponieważ bardzo często osoby mieszkające na wsiach, pracują w oddalonych od nich większych miastach, potrzebując nieco czasu na dojazd, często nie starczy im czasu na takie kwestie, jak sprzątanie. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że obecnie na rynku powstaje coraz więcej tego typu firm, a cała branża staje się coraz bardziej konkurencyjna.

Pomysł na własny biznes na wsi — a może chemia gospodarcza?

Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego akurat prowadzenie sklepu z chemią gospodarczą miałoby być dobrym pomysłem na biznes. Czy warto wybrać sklep z zagraniczną chemią gospodarczą? A może raczej lepiej postawić na chemię polską? Obydwa rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety. Jednak nie sposób zaprzeczyć, że zagraniczna chemia gospodarcza zyskuje coraz większą popularność. Jak wynika z badań PMR Consulting & Research nawet co piąty Polak kupuje chemię zagraniczną sporadycznie lub regularnie. Wydawać by się mogło, że inwestują w nią głównie osoby starsze, które pamiętają różnice między chemią polską a niemiecką, które istniały w czasach PRL. Nie jest to do końca prawdziwe przekonanie. Okazuje się, że chemię zagraniczną coraz częściej kupują również młodsi ludzie. Nie mogą oni pamiętać istniejących wtedy różnic pomiędzy rodzimymi i zagranicznymi towarami.

Sklep z artykułami chemicznymi może być dobrym pomysłem na biznes. Jest jednak pewne “ale”. Będzie tak, o ile nie powstanie on w pobliżu dużego supermarketu. Tego typu sklepy oferują dużo większy asortyment zróżnicowanych produktów. Ponadto w bardzo atrakcyjnych cenach. Z czasem, w miarę rozwoju swojego sklepu możesz postawić nie tylko na własny biznes w postaci stacjonarnego sklepu na wsi. Dobrym sposobem na rozszerzenie działalności może być sklep internetowy. Sprawi on, że będziesz mógł prowadzić sprzedaż na całą Polskę, a nie tylko lokalnie.

Produkty ekologiczne

Produkty ekologiczne

Produkty ekologiczne to najprawdopodobniej jeden z najbardziej oczywistych pomysłów na biznes. Obecnie coraz więcej osób dostrzega potrzebę ochrony środowiska. Osoby te kierują się ekologią przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Przez to rosnącą popularność zdobywają sklepy, które oferują tego typu asortyment. Jednym z rodzajów produktów, które mogą zyskać szczególne powodzenie, jest sprzedaż i uprawa ekologicznych warzyw i owoców. Są one wolne od zanieczyszczeń istniejących w miastach. Obecnie konsumenci coraz większą wagę przywiązują do żywności, jaką spożywają. Często stawiają oni właśnie na produkty ekologiczne. Dzieje się tak ze względu na to, że mają oni pewność co do ich pochodzenia. Istotną kwestią są tutaj m.in. — stosowane nawozy lub miejsce, z którego produkty te pochodzą. Cena nie jest już jedynym aspektem, który decyduje o tym, czy zdecydują się oni na dany produkt.

Zaistnienie tego nowego trendu jest dla Ciebie szansą, którą możesz wykorzystać! Sprzedaż własnych produktów ekologicznych może się okazać bardzo dobrym źródłem dochodu. Lokalne, małe przedsiębiorstwo, które będzie sprzedawać ekologiczne warzywa i owoce, a także produkty takie, jak dania gotowe czy domowe sosy — to może być strzał w dziesiątkę! Prawdopodobnie jednak aby wyrobić sobie markę i zaufanie wśród klientów, będziesz potrzebował nieco czasu. Gdy jednak uda się Tobie to zrobić, niemal gwarantowane, że większych problemów ze znalezieniem klientów na swoje produkty nie powinieneś mieć. Dodatkowo możesz również postarać się o nadanie Twojemu biznesowi odpowiednich certyfikatów, które będą potwierdzać, że Twoja firma działa z poszanowaniem ekologii, a także sprzedaje produkty, które naprawdę są ekologiczne, a kupując je, konsumenci nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego.

Oczywiście tego typu przedsiębiorstwo będzie wymagało odpowiedniego promowania. Reklama tradycyjna to jedna z możliwych opcji. Być może dobrym pomysłem będzie również utworzenie własnego kanału na YouTube i pokazywanie na nim, jak przebiega tworzenie czy uprawa produktów, które będziesz miał w swojej ofercie.

Agroturystyka jako pomysł na własny biznes na wsi?

Jest to kolejny z najczęściej realizowanych na wsi pomysłów. Musimy jednak zastanowić się, na jak duże wydatki możemy sobie pozwolić. Przy nastawieniu się na obsłużenie dużej liczby gości i stworzenie sporego obiektu, koszty mogą osiągnąć nawet około 150-200 tysięcy złotych. Jeśli zamiast tworzyć nowy obiekt, zamierzasz dostosować pod pokoje pomieszczenia, które nie są zagospodarowane, koszty ulegną jednak zmniejszeniu. W przypadku stworzenia tego typu obiektu musisz zadbać o zapewnienie gościom odpowiednich atrakcji. Jedną z nich może być np. wynajem sprzętu wodnego, jeśli w Twojej okolicy znajduje się jakieś jezioro lub rzeka. Do innych atrakcji możliwych do zapewnienia dla gości należy również nauka jazdy konnej, wieczorne ogniska, czy pokazy rzemiosła. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że nie w każdej miejscowości możliwe będzie stworzenie tego typu działalności i warto postawić na odpowiednie warunki pobytu tak, by osoby korzystające z Twoich usług, były z nich zadowolone. By posprzątać tak duży obiekt, zapewniając swoim gościom czystość i świeżość, prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z usług firmy sprzątającej

Bar i gastronomia

Jeśli bardzo lubisz gotowanie i masz umiejętności kulinarne, własny, niewielki bar to idealny pomysł na własny biznes na wsi! Zazwyczaj osoby, które mieszkają na wsi, nie mają dostępu do tego typu usług gastronomicznych. Warto zatem dokładnie śledzić lokalny rynek i mieć na uwadze taką możliwość. Oczywiście należy zbadać, czy taki lokal ma szanse powodzenia. Ten aspekt zależy od liczby mieszkańców, ale również od kwestii takich, jak jakość oferowanych usług.

Rękodzieło - pomysł na biznes na wsi

Ręcznie tworzone przedmioty

Jest to opcja skierowana do wszystkich uzdolnionych osób. Zdolności artystyczne będą bowiem niezbędne przy tego typu zajęciu. Bardzo często własnoręczne produkty są szczególnie pożądane przez osoby pochodzące z innych zakątków Polski. Możesz ręcznie tworzyć produkty związane z Twoim miejscem zamieszkania. Będą one niezwykłą pamiątką z Twojego regionu. Rękodzieło to niewątpliwie zajęcie, które może dać Ci bardzo dużo satysfakcji. Jest ono nie tylko sposobem na sympatyczne spędzenie czasu wolnego. Może stanowić również pomysł na zdobycie środków finansowych. Jeśli będziesz tworzyć ręcznie tego typu pamiątki na małą skalę, zarobki raczej powinny wystarczyć Ci na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jeśli myślisz o tym bardziej na poważnie i zamierzasz się z tego utrzymać, niezbędne będzie przeznaczenie na to odpowiednio więcej czasu.

Salon fryzjerski

Salon fryzjerski to biznes, który prawdopodobnie zawsze będzie miał rzesze klientów. Niektórzy twierdzą, że jest to biznes skierowany głównie do kobiet. W tej kwestii można jednak zaobserwować spore zmiany. Obecnie z usług salonów fryzjerskich coraz częściej korzystają mężczyźni. Co więcej, mężczyźni również często w owych salonach fryzjerskich pracują jako fryzjerzy. Musisz wziąć pod uwagę, że powodzenie tego typu biznesu zależy w dużej mierze od mieszkańców. Może się okazać, że na wsi mieszkają osoby, które pracują w rolnictwie. Są też wsie, które pełnią funkcję sypialni dla większych miast. Założenie salonu fryzjerskiego w obu przypadkach wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli zamierzasz otworzyć salon na wsi, gdzie mieszkają głównie osoby pracujące w rolnictwie, musisz liczyć się z tym, że będą mieli oni co prawda więcej czasu na skorzystanie z Twoich usług. Prawdopodobnie jednak będą wybierali wyłącznie zabiegi podstawowe, często stosunkowo tanie.

Jeśli zamierzasz z kolei skierować ofertę swojego salonu fryzjerskiego do osób pracujących w dużych miastach, które do nich dojeżdżają, musisz liczyć się z tym, że co prawda mają oni większe możliwości finansowe i bardziej prawdopodobne, że będą oni wybierać droższe i bardziej zaawansowane usługi. Nie mają oni jednak tak wiele czasu wolnego, który mogliby przeznaczyć na wizytę w salonie fryzjerskim. Ze względu na fakt, że osoby te dojeżdżają do większych miast, prawdopodobne, że wybiorą fryzjera właśnie tam. Przed podjęciem decyzji musisz zatem zrobić rozeznanie dotyczące opłacalności tego biznesu. Niezwykle istotne jest zbadanie tego, kim będą Twoi potencjalni klienci. Otwierając salon fryzjerski, musisz oczywiście zadbać o jakość usług i zaopatrzyć się w wysokiej jakości kosmetyki, które w odpowiedni sposób zadbają o piękne włosy Twoich klientów. Dzięki temu będą oni chcieli do Ciebie wracać i skorzystać z Twoich usług ponownie!

Połączenie działalności

W niektórych przypadkach, jeśli masz nadal wątpliwości co do prowadzenia biznesu akurat na wsi, możesz połączyć działalność stacjonarną wraz z działalnością internetową. Rzecz jasna dotyczy to tylko niektórych usług, takich jak prowadzenie własnego sklepu czy sprzedaż produktów wykonanych samodzielnie. Mamy jednak nadzieję, że Twój pomysł na własny biznes na wsi okaże się sukcesem!

Jak się okazuje, wieś może być dobrym miejscem na założenie własnej działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na założenie własnej firmy sprzątającej, sklepu z produktami chemii gospodarczej czy też na agroturystykę przy odpowiednim przemyśleniu wszystkich szczegółów Twój pomysł może okazać się strzałem w dziesiątkę!

 

No Comments

Add your comment